ads

آموزش بازی پاسور با زبان ساده

بازی پاسور با زبان ساده - آموزش بازی پاسور با زبان ساده

همانطور که میدانید بازی پاسور یا چهار برگ جزء بازی های محبوب و پرطرفدار به خصوص در جمع خانوادگی و دوستانه است که یادگیری آن هم بسیار ساده و قابل فهم ‌است همچنین در سایت های مجازی و کازینو های آنلاین نیز جزء بازی هایی است که کاربران زیادی آن را ترجیح می دهند این بازی با نام های مختلف چهار برگ – یازده – سور و خاج هم شناخته می شود. از آن جایی که این بازی پرطرفدار و جذاب است و در صورت یادگیری می توان سود خوبی هم از آن بدست آورد تصمیم گرفتیم که در این مقاله به آموزش بازی پاسور با زبان ساده و راحت بپردازیم.

قبل از اینکه به توضیح راجع به آموزش این بازی بپردازیم به تعداد بازیکنان این بازی می پردازیم. تعداد بازیکنان معمولا ثابت نیست و  در گروه های ۲ نفره، ۳ نفره و ۴ نفره بازی صورت میگیرد. اما معروفترین آن بازی ۴ نفره است که در اینصورت کسانی که روبروی هم هستند می توانند با هم یک تیم‌ تشکیل دهند و به صورت تیمی بازی کنند و بعد از اتمام بازی هم امتیازات به صورت تیمی محاسبه می شود.

روش توزیع کارت ها بین بازیکنان بازی پاسور

برای آغاز پخش کردن کارت ها یک نفر فرقی نمیکند که کدام بازیکن باشد کارت ها به درستی و به دقت بر می زند و شروع میکند به پخش کردن کارت ها از نفر سمت راست و به هر بازیکن به ترتیب ۴ کارت می دهد و نفر آخر نوبت خود دیلر می رسد و ۴ کارت نیز از آن او می شود بعد از پخش کارت ها ۴ ورق هم به طوری که اشکال و اعداد آن مشخص باشد روی زمین می اندازد البته باید بدانید که اگر بین کارتهایی که روی زمین است سرباز باشد باید آن را به داخل کارت های دیگر برگردانید و به جای آن یک ورق دیگر جایگزین کنید. بقیه ورق ها را کنار می گذارد تا در دست های بعد بین بازیکنان پخش کند. عمل پخش کردن کارت ها بر روی زمین فقط یکبار انجام‌ می گیرد و تا آخر بازی با شروع بازی کارت های روی زمین متنوع می شود.

خب حالا بعد از پخش شدن کارت ها اولین کسی که در سمت راست دیلر قرار گرفته یعنی کسی که اولین کارت را دریافت کرده بازی را شروع میکند. زمانی که تمامی کارت های بازیکنان تمام شد باز هم به ترتیب اولیه کارت ها پخش می شود اما هیچ‌ کارتی بر روی زمین قرار نمی دهیم حتی اگر هیچ کارتی روی زمین نباشد به همین شکل بازی ادامه پیدا می‌کند تا وقتی که ۵۲ ورق تمام شود. اگر در اتمام بازی یکی از ورق ها روی زمین بماند نفر آخری که کارت ها را برده است همان کارت را هم بر میدارد.

خب حالا نحوه بازی پاسور به چه صورت است؟

بازی به این شکل است که باید هر بازیکن با تصمیم‌گیری درست و با توجه به اوراق روی زمین یک کارت از کارت هایی که در دستش است را روی زمین بیندازد. اگر مجموع ورق او و ورق یا اوراقی که روی زمین است ۱۱ شود آن بازیکن می تواند آن کارت ها را برنده شود و در نهایت بعد از اتمام بازی طبق قوانین امتیازات بازیکن ها با بررسی کارت ها محاسبه می شود.

در ادامه به قوانین بازی پاسور می پردازیم:

اشکال مختلف از جمله بی بی،شاه، سرباز ، عدد حساب نمی شوند و فقط با خودشان می توانید آن ها را بردارید (شاه با شاه – بی بی با بی بی – سرباز با سرباز) البته سرباز می تواند علاوه بر خود سرباز می تمام ورق هایی که روی زمین است را با آن برنده شود به جز بی بی و شاه پس اگر در دست خود سرباز را دارید این یک مزیت برای شما به حساب می آید. به طور مثال روی زمین ۷ – ۹ – آس – شاه است و یکی از بازیکنان سرباز می اندازد، این بازیکن می تواند اعداد را برنده شود. اگر روی زمین هیچ ورقی نباشد. بازیکن فقط در صورتی می تواند از سرباز استفاده کند که کارت دیگری در دست نداشته باشد در غیر اینصورت نمی تواند از سرباز استفاده کند.

 

وقتی که بازیکن با یک کارت (به جز سرباز) بتواند ورق های روی زمین را جمع کند به اصطلاح سور زده و ۵ امتیاز کسب می کند.که این برای تعیین برنده نهایی در محاسبات امتیاز آخر بازی بسیار تاثیر گذار است. معمولا بازیکنان به این توافق می رسند که در ۴ برگ‌آخر دیگر سوری وجود نداشته باشد.

البته همانطور که گفتیم قانون سور شامل وقتی که زمین را با سرباز کلا جمع کنید نمی شود در این صورت شما امتیازی از بابت سور نمیگیرید و شاید زمین را برای بازیکنان دیگر آماده می کنید تا بتوانند سور بزنند. چون ممکن است نفر بعد شما روی زمین خالی به طور مثال ۷ بیندازد و بازیکن بعدی ۳ داشته باشد و زمین را جمع کند در این صورت ۵ امتیاز سور را می گیرد.

حالا چگونه امتیازات را حساب میکنیم؟

بعد از اتمام بازی ورق های بازیکنان و امتیازاتشان بر حسب قوانین بازی بررسی می شود و بعد از محاسبه برنده اعلام میشود. تعداد گشنیز هایی که جمع کردید را می شمارید، کسی که گشنیز بیشتری داشته باشد ۷ امتیاز می گیرد. در بازی هر سور ۵ امتیاز محاسبه می شود. هر آس ۱ امتیاز محاسبه می شود. هر سرباز هم ۱ امتیاز محاسبه می شود. ۱۰ خشت ۳ امتیاز حساب میشود که اصطلاحا به آن دهلو خوشگله هم میگوبند😁۲ گشنیز(خاج) ۲ امتیاز محاسبه می شود. با این اوصاف و توضیحاتی که داده شد قطعا شما نیز به این نتیجه رسیدید که این بازی بسیار جذاب و ساده می باشد و می توانید به راحتی آن را یاد بگیرید و بازی کنید.

>> همین حالا بازی کن <<

ads-enfejar

همچنین ببینید

از سیر تا پیاز بازی پوکر

از سیر تا پیاز بازی پوکر – آموزش کامل بازی پوکر به زبان فارسی

در اوایل قرن شانزدهم ، آلمانی ها بازی بلوف  زدن به نام “پوچن” را انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[sg_popup id=1629]